MONTAŻE AZYMUTALNE AZ/AZ2/AZ3

AZ1
     to najprostsze z montaży, na których teleskop może obracać się pionowo i poziomo. Główna wada: pozorny ruch sfery niebieskiej powoduje, że obserwowane obiekty należy nieustannie śledzić, poruszając teleskopem w obu osiach. Mimo tego montaże te są nadal stosowane. W każdej szerokości geograficznej niezbędne są dwa ruchy, w wysokości (pionowo) i azymucie (poziomo), by utrzymać gwiazdę w polu widzenia. Montażem horyzontalnym jest zazwyczaj trójnóg umożliwiający swobodny obrót w dowolnym kierunku. AZ3Nie jest łatwo prowadzić teleskop, gdyż wymaga to dwóch niezależnych ruchów oznacza to, że montaż horyzontalny, w przeciwieństwie do równikowego, nadaje się raczej do małych teleskopów. Jest powszechnie stosowany przy obserwacjach za pomocą teleskopów z układem optycznym - refraktor. Dobrze sprawdza się przy obserwacjach naziemnych. Model AZ3 posiada regulację mikroruchów.

MONTAŻ DOBSONA

Dobson
     jest najpopularniejszą odmianą monatżu azymutalnego. Stosuje się go do teleskopów z układem optycznym reflektor o dużej średnicy. Jest on tani, prosty w budowie i bardzo stabilny dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów. Montaż Dobsona jest lekki, bo nie posiada przeciwwag stanowiących prawie połowę masy teleskopu na montażu paralaktycznym.


MONTAŻE PARALAKTYCZNE EQ/EQ1/EQ2/EQ3-2/EQ5/EQ6

EQ1     ich budowa sprawia, że teleskop zamocowany jest na osi ustawionej równolegle do osi Ziemi. Dzięki temu, gdy teleskop obraca się ze wschodu na zachód, to automatycznie jest wykonywany ruch w góre i w dół. Różni się on od montażu azymutalnego tym, że jego tzw. oś biegunowa skierowana jest na północ geograficzną i nachylona do horyzontu o kąt 90 stopni minus kąt szerokości geograficznej miejsca obserwacji.EQ3-2 Obiekty można śledzić automatycznie jeśli montaz wyposaży się w napędy. Montaże paralaktycznie dzięki swej konstrukcji sprawdzają się bardzo dobrze w astrofotografii, przy czasach naświetleń nawet kilku godzin. Oprócz ułatwienia obserwacji umożliwia on także wykonywanie astrofotografii z czasami wynoszącymi nawet kilka godzin. Jest pewne, że montaż paralaktyczny jest lepszy od prostego horyzontalnego. Wszystkie montaże paralaktyczne posiadają regulację mikroruchów.

MONTAŻ NIEMIECKI

EQ5
     jest odmianą montażu paralaktycznego, wskazany do teleskopów z układem optycznym - refraktor. Teleskop montuje się na jednym końcu osi, a przeciwwagę na drugim. Zalety to - prosty w budowie, dostęp do całego nieba w każdej szerokosci geograficznej, możliwośc dołączania akcesoriów.. Wadą jest jego waga wynikająca z konieczności używania przeciwwag.