Reflektory

Newton
Newton
     jako główny element formujący obraz (ang. primary) wykorzystują duże zwierciadło. Światło wpada do teleskopu i dociera do zwierciadła (w teleskopach katadioptrycznych - poprzez soczewkę korekcyjną - korektor) zamocowanego w tyle tubusu. Zwierciadło o zakrzywionej powierzchni (sferycznej lub parabolicznej) odbija światło do przodu w kierunku punktu ogniskowania. Oczywiście trudno byłoby prowadzić obserwacje z głową w teleskopie zatem światło albo zostaje odbite w bok za pomocą zwierciadła diagonalnego (w teleskopach Newtona) lub do tyłu gdzie może opuścić teleskop przez otwór w głównym zwierciadle (w teleskopie Cassegraina), lub dopiero na wysokości osi, odbite w bok jak w konstrukcji Coude'a. Teleskopy tej konstrukcji zastępują ciężkie soczewki lustrami pozwalając uzyskać znacznie większe średnice obiektywu. Ponieważ światło jest odbijane mniej lub więcej razy wewnątrz tubusu, możliwe jest konstruowanie teleskopów o wielokrotnie dłuższych od fizycznej długości tubusu ogniskowych.

Newton

     bez porównania najbardziej popularny system teleskopu zarówno w zastosowaniu profesjonalnym, jak i amatorskim. Prosta budowa tego teleskopu skłania wielu amatorów astronomii, do samodzielnej budowy tego przyrządu optycznego. Zwykle posiada większą w porównaniu z innymi reflektorami światłosiłę, dlatego też stosowany jest głównie do oglądania obiektów ciemniejszych - mgławic, galaktyk, gromad. Jest on wolny zarówno od aberracji chromatycznej jak i sferycznej, jednak obdarzony sporą komą.

A oto wady i zalety teleskopu Newtona,

wady i zalety Teleskopu Newtona

Zalety:

Niski koszt każdego centymetra średnicy w porównaniu zarówno do refraktorów jak i konstrukcji katadioptrycznych

Stosunkowo niewielkie rozmiary ułatwiające transport przy ogniskowych do ok 1000mm

Doskonałe do obserwacji obiektów o małej jasności - mgławic, galaktyk i odległych gromad gwiazdowych dzięki zazwyczaj dużej jasności (f/4 - f8)

Dobrze nadają się do obserwacji Księżyca i planet

Nadają się do astrofotografii, choć nie tak dobrze jak konstrukcje katadioptryczne Pozbawione aberracji barwnej


Wady:

Nie nadają się do obserwacji naziemnej

Niewielka strata światła związana z umieszczeniem lustra diagonalnego wewnątrz wiązki światła

Niewielka strata ostrości na pająku mocującym lustro diagonalne